Supersprawni-Cyrk w Szpitalu w Warszawie

W niedzielę, 23 września, w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka odbędzie się finał 6. edycji projektu „Supersprawni”. Pacjenci oddziału rehabilitacji wystąpią na profesjonalnej scenie teatralnej. Wirujące talerze, żonglerka, pokaz siły, kije diabelskie - wszystko to będzie można zobaczyć w wykonaniu pacjentów na co dzień poruszających się o kulach czy na wózkach. Pokaz spektaklu poprzedzą tygodniowe warsztaty teatralne i cyrkowe. 

Czas i miejsce: 23 września 2018, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, sala widowiskowa, godz.11, wstęp wolny.

Supersprawni-Cyrk w Szpitalu w Krakowie

27 lipca mali pacjenci odziału neurologii przygotowali niezwykły występ w holu głównym Uniweryteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Był to 5.finał programu Supersprawni-Cyrk w Szpitalu.

Założeniem projektu jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów. Dzieci biorące udział w projekcie decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, umuzykalniają finałowy pokaz, są też głównymi aktorami na scenie. Zajęcia prowadzone z dziećmi mają także działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów. Oderwanie dziecka od strachu i niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu wspomaga leczenie. Dotychczas Czerwone Noski zrealizowały 4 cykle projektu w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. W krakowskim szpitalu Fundacja realizuje „Supersprawnych” po raz pierwszy.

Zdjęcia z krakowskiej edycji Supersprawnych można zobaczyć tutaj

Michał Brańka z tytułem Nieprzeciętny 2018

Michał Brańka, czyli doktor Siemanko, na co dzień klown odwiedzający pacjentów w krakowskich szpitalach, zwyciężył w konkursie Nieprzeciętni 2018, organizowanym przez radiową Czwórkę. Ta nagroda cieszy cały zespół fundacji. Michał to nie tylko wspaniały komik i klown, ale też pedagog i instruktor teatralny, z sukcesami prowadzący Teatr Sokół.
Michał często występuje dla małych pacjentów szpitala św. Ludwika oraz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Zaangażował się też w licytację przedmiotów dla projektu Supersprawni-Cyrk w Szpitalu

Supersprawni-Cyrk w Szpitalu 2017

Magiczne tricki, muzyczne wibracje i prawdziwa morska fala wędrująca po widowni. Właśnie tak wyglądał finał projektu Supersprawni-Cyrk w Szpitalu, gdzie prawdziwymi aktorami było 25 małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka.

Projekt Supersprawni to część programu "Art-terapia na wesoło" - jest on współfinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Więcej zdjęć 

Henkel Polska i Carrefour dla radości

Henkel Polska i sklepy Carrefour wspierają naszą misję akcją "Dziecięcą radość w Twoich rękach". Wystarczy zakupić jeden z kilkunastu produktów Henkel marek takich jak: Persil, Perwoll, proszek E, Schauma, Syoss, Taft i inne, by wesprzeć ideę. Akcja trwa do 4 września w sklepach Carrefour.

Darowizna z akcji zostanie przeznaczona na terapię śmiechem w dziecięcych szpitalach pediatrycznych, które Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu odwiedza regularnie od 5 lat.

 

 

Cedrob wspiera "Art-terapię na wesoło"

Otrzymaliśmy grant w wysokości 30 000 zł w konkursie "Wspieramy rozwój", organizowanym przez Cedrob. Z ponad 1100 aplikacji zwyciężyły 54 projekty, w tym nasz: "Art-terapia na wesoło". 

Więcej informacji o lauretach programu grantowego na stronie firmy Cedrob

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich wspiera nasz projekt

Nasza fundacja otrzymała wsparcie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO). Środki finansowe z FIO zostaną przeznaczone na program „Art-terapia na wesoło”, czyli na wizyty u ok.1800 małych pacjentów, w tym na 15 wizyt w nowych miastach. Będziemy też organizować cykl warsztatów Supersprawni - warsztaty prowadzone przez Czerwone Noski 

Cieszymy się, że nasza praca została zauważona i doceniona. Mamy nadzieję, że w tym roku pobijemy kolejny rekord – chcemy odwiedzić 12 000 małych pacjentów (w 2016 roku było to 10 000 dzieci). .

Podsumowanie akcji "Uśmiechnij się z Lay's"

Akcja hashtagowa w ramach kampanii "Uśmiechnij się z Lay's" zakończyła się! Serdecznie dziękujemy firmie Frito Lay Poland za darowiznę. Dzięki niej odwiedzimy jeszcze więcej dzieci w szpitalach!

 

 

 

Możesz nam pomóc, kupując Lay's

Potrzebujemy Waszej pomocy w akcji #usmiechnijsiezlays, która trwa do 23 marca.

1. Kup Lay's 2. Zrób selfie z paczką 3. udostępnij foto na portalu społecznościowym (FB, Instagram, Twitter) koniecznie z hashtag #usmiechnijsiezlays 

Każdy hashtag to 10zł dla naszej fundacji.

Akcję wspiera też Cyber Marian. Obejrzyj zmagania Cyber Mariana w procesie rekrutacyjnym do Czerwonych Nosków:) Oglądajcie od drugiej minuty!

https://www.youtube.com/watch?v=C7iCpOTZRk4 

Dzień Praw Dziecka

„Nie ma dzieci, są ludzie” – powiedział Janusz Korczak.

20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia świętujemy 27. Rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka, którą podpisała też Polska.

Fundacja Czerwone Noski wspiera w szczególności prawo dziecko do wypoczynku i zabawy, czyli 31 artykuł Konwencji:

„Państwa-Strony uznają prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego, do uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych, stosownych do wieku dziecka, oraz do nieskrępowanego uczestniczenia w życiu kulturalnym i artystycznym"

W Czerwonych Noskach wierzymy, że śmiech jest podstawą zdrowego społeczeństwa opartego na humorze i bezpośredniej interakcji człowieka z drugim człowiekiem. Dlatego nasi artyści odwiedzają dzieci w szpitalach – w miejscu, w którym grozi im izolacja, smutek i brak rozrywki. 

O sztuce śmiechoterapii

- Czasem praca klownów polega na odwróceniu uwagi dziecka od nieprzyjemnych zabiegów i procedur medycznych. Proszę wyobrazić sobie pokój zabiegowy w szpitalu. Białe ściany, kafelki, fotel i zestaw narzędzi, strzykawek... Nic przyjemnego. Klowni poprzez swoją obecność zmieniają to nieprzyjemne miejsce w małą scenę teatralną. Na takiej scenie jednorazowa rękawiczka staje się rekwizytem-lalką, która wciąga małego pacjenta w interakcję. To jest teatr, którego uczestnikiem jest pacjent - mówi Marcin Dudek, dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Przeczytaj wywiad

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Nasi klowni rozpoczęli regularne wizyty  w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym (USD) w Krakowie. Szpital przy ul. Wielkickiej to już 7. placówka w Polsce, z którą fundacja podpisała umowę.

– Ogromnie się cieszymy, że Klowni z Czerwonych Nosków będą umilać czas naszym pacjentom. Mamy oddziały na których rotacja jest bardzo duża i takie, na których dzieci spędzają długie tygodnie. Dla jednych i drugich, wizyta artystów to szansa na oderwanie myśli od chorobyi czasami trudnego procesu leczenia – podkreśla dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor USD w Krakowie.

Cirkus Paciento w Bratysławie

Nasi klowni z wizytą w Bratysławie, gdzie wspierali program artystyczny Cirkus Paciento dla dzieci onkologicznych. Dr Maguza i Siostra Wimbeldon przez tydzień pomagali dzieciom przygotowywać spektakl teatralny, który został odegrany w szpitalu przed lekarzami i rodzinami małych pacjentów. Projekt jest współfinansowany z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego www.visegradfund.org

 

Czerwone Noski patronem seminariów

 Jesteśmy patronem medialnym seminariów:

  • "Prawa Małego Pacjenta", 7 kwietnia w Poznaniu. Specjaliści z dziedziny prawa medycznego wyjaśnią, jakie prawa ma pacjent nieletni (a ma ich wiele, w tym prawo do zabawy, które nasza fundacja aktywnie wspiera). Z medycznego punktu widzenia będzie można dowiedzieć się, jak powinna wyglądać wizyta u pediatry oraz w jaki sposób najlepiej kontaktować się z małym pacjentem i jego rodzicami.
  • "Pakie onkologiczny w praktyce", 18 kwetinia w Poznaniu. Jak pakiet onkologiczny funkcjonuje obecnie i czego, i kogo dotyczy? Co mają z tym wspólnego prawnicy? I co najważniejsze, czy tak zwana „zielona karta” rzeczywiście usprawniła leczenie chorych?

Seminaria organizują poznańskie odziały Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa oraz Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny. 

 

Plakat_Prawa_Malego_Pacjenta.png

Biała Pyra Roku dla Czerwonych Nosków

Z przyjemnością informujemy, że poznańska drużyna Czerwonych Nosków w składzie Tomek Nowaczyk, Maciej Morze, Wojtek Kowalczyk oraz Javier Coves otrzymała Białą Pyrę Roku 2015! 

Pyra to nagroda dla osobowości i instytucji zaangażowanych w rozwój Poznania. Nagroda przyznawana jest przez czytelników Gazety Wyborczej.

Wszystkim, którzy oddali głos na Czerwone Noski bardzo serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy też do lektury wywiadu z naszymi bohaterami:

Trzech Klownów

[sierpień 2015]

O pracy klowna w audycji TOK FM

Jak wygląda praca klowna w szpitalu? I czemu nasi klowni zdecydowali się na pracę w naszej fundacji - opowiadają Paweł Wiśniewski i Monika Dąbrowska-Jarosz, klowni odwiedzający pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka i Klinice Budzik [kwiecień 2015]

Posłuchaj audycji

 

 

Jak mogę pomóc?

Polub nas!

 
 
Uśmiech pomaga chorym dzieciom!

CZERWONE NOSKI (Poland) > Misja Fundacji > Aktualności > 

Partner:

RED NOSES Clowndoctors International

Jak możesz pomóc?

Nr konta dla darczyńców

Bank Pekao SA:
89 1240 6292 1111 0010 5270 8472
25 1240 6003 1111 0010 7057 0983