Śmiech i medycyna

Amerykański badacz humoru, William Fry z Uniwersytetu Stanforda, twierdzi, że humor jest kwintesencją aktu twórczego. To, co śmieszne wynika wg niego z "konfrontacji dwu obiektów nie mających na pozór ze sobą żadnego związku i stworzeniu relacji między nimi”.

Humor i wywoływanie uśmiechu nie polega więc na odtwórczym opowiadaniu dowcipów czy głupkowatych minach, ale na budowaniu historii opartej na absurdzie i przedstawieniu jej pacjentom. To, co śmieszy pacjentów wywołane jest zawsze poprzez coś nieoczekiwanego i wymaga przede wszystkim wielkiej kreatywności i oryginalności.

Nasi artyści nie stosują żadnych gotowych scenariuszy i nie odgrywają scenek. Odpowiadają na zapotrzebowanie pacjentów i spontanicznie tworzą występy w szpitalu, wywołując w dzieciach salwy śmiechu i dostarczając rozrywki także rodzicom i personelowi medycznemu.

Terapia przez sztukę i śmiech są najbardziej dostępnym, całkowicie darmowym i przyjemnym lekiem na świecie. Wg dostępnej literatury w organizmie osoby śmiejacej się dochodzi do następujących dobroczynnych procesów biologicznych: 

 • Wydzielanie hormonów szczęścia i hormonu wzrostu
  Śmiech wpływa na produkcję dopaminy (pamięć i koncentracja), serotoniny (dobry nastrój, działa antydepresyjnie) . W nocy serotonina przekształca się w melatoninę, odpowiedzialną za dobry sen) i endorfin, które powodują euforię, uśmierzają ból, podnoszą nastrój i pewność siebie). Nasz organizm pod wpływem śmiechu uwalnia również hormon wzrostu oraz interferon gamma.

 • Redukcja hormonów stresu
  Hormony wydzielane przez organizm w czasie stresu działają pozytywnie, ale tyko, gdy stres trwa krótko – kilka godzin. Jeśli stres będzie się przedłużać, działania hormonów stresu tj. adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu będą szkodzić organizmowi. Zagrożenia, z przedłużającego się stresu to: nadciśnienie, arytmia, wysokie stężenie glukozy we krwi.  Kortyzol przyczynia się również do śmierci komórek mózgowych – przede wszystkim komórek hipokampa  oraz jest odpowiedzialny za otyłość brzuszną. Śmiech wpływa na znacząca redukcję wszystkich hormonów stresu, powstrzymując rozwój powyższych chorób.

 • Wzmocnienie systemu immunologicznego
  Śmiech podnosi liczbę i aktywność komórek układu odpornościowego i przeciwciał, które mają działanie obronne przed wirusami, bakteriami i komórkami nowotworowymi. 

 • Poprawa wydolności układu oddechowego
  Śmiech zwiększa zawartość tlenu i poszerza objętość płuc. Śmiejąc się uwalniamy nasze płuca od "starego" powietrza i wymieniamy je na nowe, zaopatrzone w tlen. Wzmocnienie serca, stabilizacja krążenia i poprawa ukrwienia Kiedy się śmiejemy cząsteczki krwi przepływają z dużą prędkością przez nasze tętnice, które rozszerzają się. Dzięki temu  naczynia krwionośne zwiększają swą objętość, krew może sprawniej płynąć, ciśnienie krwi obniża się, serce wolniej bije i odpoczywa.

 • Ćwiczenie mięśni
  Podczas śmiechu pracują 240 (z 630 istniejących) mięśni ciała na twarzy, w brzuchu, na plecach, szyi, karku, ramionach itd. Najnowsze badania pokazują, że śmiech poprzez lepsze ukrwienie wzmacnia kości, ścięgna i wiązadła. Nasze organy wewnętrzne masowane przez nasilone ruchy przepony powodują lepsze trawienie.    

 

Jak mogę pomóc?

Polub nas!

 
 
Uśmiech pomaga chorym dzieciom!

CZERWONE NOSKI (Poland) > Śmiech i medycyna > 

Partner:

RED NOSES Clowndoctors International

Jak możesz pomóc?

Nr konta dla darczyńców

Bank Pekao SA:
89 1240 6292 1111 0010 5270 8472
25 1240 6003 1111 0010 7057 0983