Czerwone Noski przyniosą uśmiech medykom

02.czerwca 2021

Czerwone Noski powitają lekarzy i pielęgniarki poranną kawą, muzyką graną na żywo, klownadą i uśmiechem. 8, 10 oraz 11 czerwca przed szpitalami w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Poznaniu Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu zrealizuje akcję „Uśmiech dla Medyka”. Artyści-klowni będą witać poranną zmianę lekarzy i pielęgniarek uśmiechem, klownadą i dobrą kawą.

Pandemia dokuczyła nam wszystkim. Od ponad roku na pierwszym froncie walki z pandemią stoją lekarze i pielęgniarki. To oni dzień w dzień, w ogromnym stresie i bardzo trudnych warunkach, leczą, wykonują konieczne zabiegi i badania. Akcja „Uśmiech dla Medyka” organizowana przez Fundację Czerwone Noski Klown w Szpitalu jest wyrazem wdzięczności dla całego personelu medycznego. Dobra kawa o poranku, tuż przed wejściem do szpitala i klownada artystów z Czerwonych Nosków wywołają uśmiech, który da lekarzom i pielęgniarkom siłę na cały dzień pracy z małymi pacjentami.  

- Chcemy podziękować lekarzom i pielęgniarkom za ich codzienny trud, za to że dbają o nasze zdrowie, a kiedy trzeba ratują nam życie – mówi Marcin Dudek, Dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu – Obserwujemy ich niezwykłą pracę w szpitalach od 9 lat. W trakcie naszych regularnych wizyt u dzieci w szpitalach widzimy jak ciężka jest to praca, a także z jak wielką odpowiedzialnością i stresem się ona wiąże. Wierzymy że, poranny uśmiech w połączeniu z dobrą kawą potrafią zdziałać cuda.

8, 10 oraz 11 czerwca artyści-klowni z Czerwonych Nosków od 5.00 rano, przed wejściem do szpitali, będą czekać na poranną zmianę lekarzy i pielęgniarek. Powitają ich klownadą, muzyką graną na ukulele, banerem z napisem „Uśmiechniętego Dnia” i, co najważniejsze będą wywoływać na ich twarzach uśmiech.

Uśmiech i dobra kawa dają siłę na cały dzień - usłyszałam kiedyś od jednej z pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – mówi Monika Dąbrowska-Jarosz, artystka-klown w Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu – Kiedy wchodzimy na oddział do dzieci, już po chwili dostrzegamy jak rozluźniają się nie tylko dzieci ale również pielęgniarki. Uśmiech promieniuje. Uśmiechnięty rodzic to uśmiechnięte dziecko i na odwrót. Uśmiechnięty lekarz to rozluźnione i spokojne dziecko. Uśmiechu, a nawet chwili otwartego śmiechu potrzebują nie tylko dzieci. Dlatego nasze działania kierujemy również do personelu medycznego.

Zawód lekarza i pielęgniarki nierozerwalnie związany jest z ogromnym stresem i ciężką pracą. Jednocześnie to właśnie od lekarzy i pielęgniarek pacjenci oczekują empatii, pomocy i wsparcia w sytuacjach poważnego i nagłego zagrożenia zdrowia czy życia. Akcja „Uśmiech dla Medyka” powiązana jest z ogólnopolskim programem „Humor w Medycynie” realizowanym od 3 lat przez Fundację Czerwone Noski Klown w Szpitalu. W ramach tego programu artyści- klowni pokazują w jaki sposób za pomocą prostych działań wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu.Uśmiech lekarza i pielęgniarki udziela się małym pacjentom i ich rodzicom. Spokój i uśmiech potrafią zmienić nastawienie pacjenta do badania. Dzięki takim działaniom Czerwone Noski zmieniają rzeczywistość polskich szpitali.

 

Harmonogram działań w ramach akcji „Uśmiech dla Medyka”:

  • 08.06 godzina: 6:30 – 8:30, Warszawa, Instytut – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, przed wejściem głównym do budynku.
  • 10.06 godzina: 5:00 – 7:00, Kraków, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie przed wejściem głównym do budynku, od strony SORu.
  • 10.06 godzina: 6:30 – 8:30,  Wrocław, Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej ,,Przylądek Nadziei”, przed wejściem głównym do budynku.
  • 11.06 godzina: 6:00 – 8:00, Poznań, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, Przed wejściem głównym do budynku.

 

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 9 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem dzieciom w szpitalach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz w Katowicach. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego. Podczas warsztatów artyści klowni z Czerwonych Nosków pokazują lekarzom i pielęgniarkom w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Program realizowany jest we współpracy ze środowiskiem medycznym. Noskowa E-Linia – to uruchomione w czasie pandemii spotkania on-line pary artystów-klownów z dzieckiem. Dzięki Noskowej E-Linii Czerwone Noski docierają do wszystkich dzieci, również tych zdrowych w ich domach, a także do podopiecznych innych instytucji.

www.czerwonenoski.pl

            https://www.facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu

 

 

Kontakt dla mediów: Monika Dąbrowska-Jarosz,

mail:  m.dabrowska-jarosz[at]czerwonenoski.pl;

tel.: 502 605 079

 

 

abaton-monitoring