Puk, puk. Kto tam? Czerwone Noski przyjdą ze świąteczną wizytą do naszych domów.

18.grudnia 2020

Czerwone Noski znalazły sposób, by pomimo pandemii w tegoroczne Święta w naszych domach zagościła beztroska i uśmiech. Pomiędzy 17 a 24 grudnia działać będzie specjalna,  Świąteczna Noskowa E-Linia. Każdy spragniony spotkania w świątecznej atmosferze radości i poczucia humoru powinien zapisać się na bezpłatną wizytę on-line artystów-klownów: www.czerwonenoski.pl. Jednocześnie by przynieść uśmiech najbardziej potrzebującym artyści-klowni z Czerwonych Nosków zapukają przez okno do dzieci w SOS Wioskach Dziecięcych, a także do Seniorów i dzieci w Jeleniej Górze i Granicy.

Pandemia dotknęła nas wszystkich. W ciągu zaledwie kilku miesięcy zmieniło się nasze życie zawodowe, ale też w dużej mierze prywatne. Do minimum ograniczone zostały kontakty społeczne, praca wykonywana jest w większości zdalnie, część branż zmuszona była wstrzymać działalność. Z opinii psychologów wynika, że już teraz zaczynamy odczuwać psychologiczne skutki związane ze społeczna izolacją, strachem przed zachorowaniem, konsekwencjami ekonomicznymi. Tegoroczne Święta będą różnić się od wcześniejszych. Rekomendacje służby zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: powinniśmy ograniczyć wyjazdy i liczbę zaproszonych gości do minimum. Jak w takiej sytuacji zadbać o seniorów? Jak wywołać uśmiech na twarzach dzieci? Jak wpuścić do domu atmosferę pogody ducha i radosnych świąt?

Misją Czerwonych Nosków jest niesienie humoru i uśmiechu osobom najbardziej potrzebującym. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób realizować naszą misję w czasie pandemii, gdy apatia i depresja czai się za rogiem wielu mieszkań – opowiada Marcin Dudek, dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Artyści-klowni z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, klownowym i pedagogicznym opracowali i przygotowali dwa programy: „Uśmiech przez okno” oraz działającą wirtualnie „Noskową E-Linię”. Oba programy z powodzeniem realizujemy już od kilku miesięcy. Świąteczna wizyta artystów-klownów z Czerwonych Nosków będzie powiewem magii teatru, wyczaruje uśmiech na twarzach dzieci, ich rodziców oraz seniorów w domach opieki.

Dzięki „Noskowej E-Linii” artyści-klowni docierają do wszystkich dzieci, również do tych zdrowych w ich domach, a także do podopiecznych innych instytucji. Fundacja Czerwone Noski swoim działaniem pokazuje, że ograniczenia nie istnieją, a misja niesienia radości i uśmiechu wszystkim potrzebującym, w szczególności dzieciom i seniorom, jest warta realizacji w każdych warunkach.

 

Aby zapisać się na wizytę na Noskowej E-Linii wystarczy wejść na stronę: https://www.czerwonenoski.pl/ lub napisać do Czerwonych Nosków bezpośrednio na Messengerze https://www.facebook.com/czerwony.nosek.1/

Jak wyglądają wirtualne wizyty można zobaczyć w przygotowanych materiałach: spot z artystami, promujący wirtualne wizyty i relacja z odwiedzin w domu chłopca, chorującego na dysplazję diastroficzną.

 

„Noskowa E-linia” to program uruchomiony w kwietniu 2020 roku.  Wirtualne spotkania z Czerwonymi Noskami dostępne są dla wszystkich dzieci, także zdrowych. Odwiedzamy dzieci
i seniorów przebywających w szpitalach, w domach opieki, ale również we własnych domach. „Noskowa E-Linia” to program interaktywnych spotkań opracowany i przygotowany przez artystów-klownów z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, klownowym i pedagogicznym. W czasie wizyt to dzieci stają się ekspertami, co niezwykle wpływa na ich poczucie własnej wartości. Wykorzystując humor oddajemy im sprawczość i decyzyjność, co jest ogromnie istotne w czasie pandemii, gdy dookoła dzieją się rzeczy, na które nawet my, dorośli, nie do końca mamy wpływ. Niemal na każdej z wizyt zauważamy, jak dzięki nim, dzieci stopniowo stają się coraz odważniejsze, śmielsze i pewniejsze siebie –– mówi Michał Brańka, koordynator projektu i artysta-klown w Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

 

 „Uśmiech przez okno” to program uruchomiony, jako odpowiedź na obostrzenia wprowadzone w czasie epidemii koronawirusa.  Artyści-klowni przygotowują specjalne przedstawienie, które prezentowane jest przed oknami szpitali oraz domów opieki. Seniorzy i mali pacjenci ze swoich sal obserwują występ i kolorowy pochód Czerwonych Nosków, któremu towarzyszy muzyka grana na żywo, żonglerzy i artystyczna klownada. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Ochotniczej Straży Pożarnej i Firmy Cramo artyści-klowni spotkali się przez okno z pacjentami, którzy przebywają na wyższych piętrach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu oraz w Przylądku Nadziei we Wrocławiu. Na specjalnym podnośniku artyści-klowni unieśli się w górę, aby przez szybę „uścisnąć rękę” małym pacjentom znajdującym się na wyższych piętrach szpitala. W ten sposób możliwe staje się spotkanie „oko w oko” ze wszystkimi pacjentami szpitala. Akcja „Uśmiech przez okno” umożliwia Fundacji odwiedziny dzieci oraz seniorów z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Dzięki występom przed budynkiem możemy w nowej formie kontynuować misję niesienia radości i humoru pacjentom, a dodatkowo ich opiekunom i personelowi medycznemu.

 

 

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 8 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem 15 000 dzieci w Polsce rocznie. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści-klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. Dzięki programowi „Uśmiech nie zna wieku” pacjenci geriatryczni, na co dzień cierpiący z powodu ograniczonej mobilności, percepcji i zdolności komunikowania się, dostają chwile radości, optymizmu i odwagę do akceptacji własnych słabości. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego.

 

 

Harmonogram świątecznych działań Czerwonych Nosków:

18.12 – Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Jeleniej Górze, godz.: 11.00

          -  Środowiskowy Dom Samopomocy w Jeleniej Górze, godz.: 12.30

21.12 – SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach

22.12 – Dom Seniora SeniorMed w Granicy, godz.: 12.00

17-24.12 – Wizyty Świątecznej Noskowej E-Linii, zapisy i kalendarz na

https://czerwone-noski-klown-w-szpitalu.reservio.com/

Od 01.01.2021 - Noskowa E-Linia w noworocznej odsłonie

 

Więcej informacji: Monika Dąbrowska-Jarosz, tel.: 500-197-142

E-mail: m.dabrowska-jarosz[at]czerwonenoski.pl

 

 

abaton-monitoring