"Supersprawni. Cyrk w Szpitalu" - już po raz 4 Czerwone Noski wraz z małymi pacjentami wyczarują w krakowskim szpitalu cyrk

09.września 2022

12 września w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie rozpoczną się warsztaty teatralno-cyrkowe dla małych pacjentów oddziałów: Neurologii, Ortopedii, Nefrologii, Neurochirurgii oraz Onkologii.

W piątek, 16 września na sali widowiskowej odbędzie się niezwykły finał. Nie wystąpią w nim zawodowi aktorzy, ale mali pacjenci szpitala. Pokaz poprzedzą pięciodniowe warsztaty teatralne i cyrkowe. Będzie żonglerka piłeczkami, maczugami, obręczami czy chustkami, flowersticki, diabolo, pokaz siły, taniec z szarfą, sztuczki magiczne, a także instrumenty muzyczne. Każde dziecko samo zdecyduje jakiej umiejętności cyrkowej chce się nauczyć. Pod okiem artystów z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu dzieci przygotują finałowy pokaz. Na pięć dni Uniwersytecki Szpital Dziecięcy zamieni się w arenę cyrkowych doświadczeń.

"Supersprawni" to projekt, który Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu realizuje już po raz 10, a w krakowskim szpitalu po raz 4. "Supersprawni" to projekt, który przynosi dzieciom uśmiech i daje im wiarę we własne siły. 

„U nas nie ma castingów, występują te dzieci, które chcą i mogą. Pracujemy z każdym chętnym małym pacjentem, dostosowując zadania do wieku, indywidualnych możliwości i marzeń konkretnego dziecka. Często zdarza się tak, że nieśmiałe na początku warsztatów dziecko odkrywa w sobie zupełnie nowy talent!" - opowiada Michał Brańka, klown i koordynator projektu w Krakowie.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu projektem „Supersprawni” realizuje ideę Inclusive Theatre - Teatru Włączającego, w którym uczestniczyć może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Założeniem projektu jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów. Dzieci biorące udział w projekcie decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, umuzykalniają finałowy pokaz, są też głównymi aktorami na scenie. Zajęcia prowadzone z dziećmi mają także działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów. Oderwanie dziecka od strachu i niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu wspomaga leczenie.

Warsztaty teatralno-cyrkowe w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie poprowadzą artyści z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Spektakl finałowy odbędzie się 16 września o godzinie 15 na sali widowiskowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

 

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 10 lat, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 10 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem dzieciom w szpitalach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Chorzowie. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego. Podczas warsztatów artyści klowni z Czerwonych Nosków pokazują lekarzom i pielęgniarkom w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Program realizowany jest we współpracy ze środowiskiem medycznym. Uśmiech dla Ukrainy - to program dedykowany uchodźcom, klowni medyczni z Czerwonych Nosków odwiedzają ukraińskie dzieci w Tymczasowych Ośrodkach Recepcyjnych oraz w Punktach Dziennego Pobytu.

www.czerwonenoski.pl

https://www.facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu

 

Więcej informacji:

Monika Dąbrowska-Jarosz, tel.: 500 197 142

e-mail: m.dabrowska-jarosz@czerwonenoski.pl 

Link do filmu z poprzedniej edycji projektu "Supersprawni":

abaton-monitoring