Międzypokoleniowy most, czyli Seniorzy i Nastolatki na wspólnej teatralnej scenie!

28.września 2023

Do 15 października Seniorzy 60+ i Nastolatki 14+ mogą zgłaszać się do pierwszej edycji bezpłatnych warsztatów improwizacji. Warsztaty to okazja do pogłębiania samoświadomości, uczenia się akceptowania tego, na co nie mamy wpływu i integracji międzypokoleniowej, której tak bardzo brakuje we współczesnym świecie. Spotkania będą odbywały się w Klubie Wersalik Ośrodku Kultury w Nowej Hucie, w Krakowie.

Międzypokoleniowy most

Fundacja Czerwone Noski zainicjowała pilotaż programu „Międzypokoleniowy Most”, oparty na przekazaniu Seniorom i Nastolatkom wiedzy i umiejętności z zakresu improwizacji. Warsztaty stworzą wspólną przestrzeń do wyrażenia siebie, opowiedzenia o swoich doświadczeniach, marzeniach a także rozwoju kompetencji pomocnych w mierzeniu się z codziennymi wyzwaniami. 

Projekt wziął się z realnej potrzeby. Polacy są drugim najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Ostatnie badania demograficzne mówią, że w Polsce mamy więcej osób powyżej 60. roku życia niż poniżej 18.[1] Jednocześnie obie grupy – Seniorzy i Nastolatki mówią, że czują się niewidzialni i pomijani w społeczeństwie. W badaniu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów”[2] co czwarty senior deklaruje, że nie ma nikogo do kogo może zwrócić się po pomoc. Osoby starsze mówią o trudnościach w werbalizacji własnych potrzeb i dojmującej samotności oraz braku uczestniczenia w ich życiu osób z młodszych pokoleń. Z kolei z raportu Młode Głowy Fundacji Unaweza[3] dowiadujemy się, że „ponad 52,4% badanych młodych odczuwa brak motywacji do działania, 28% z nich nie ma chęci do życia. Co trzeci młody człowiek (37,5%) czuje się samotny, a 32,5% nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda”

O projekcie

Fundacja Czerwone Noski zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach Seniorów 60+ i Nastolatków 14+. Można zapisać się poprzez formularz online lub stacjonarnie w krakowskim Klubie Wersalik. Na zgłoszenia czekamy do 15 października. Projekt będzie prowadzony metodą nauki poprzez doświadczenie i zakończy się finałowym otwartym pokazem z publicznością na dużej scenie. Spotkania poprowadzą Michał „Majkel” Iwanicki – improwizator, komik, mim, instruktor improwizacji oraz pantomimy, klown medyczny. W improwizacji od 2011 roku jako członek Grupy So Close, współtwórca Grupy Sic i Grupy Ludzi. Założyciel Fundacji Dom Komedii, członek Comedy Lab oraz klown medyczny w Fundacji Czerwone Noski oraz Marian Mateusz „Janek” Janusz – recytator (uczestnik i laureat wielu ogólnopolskich konkursów), aktor, trener oraz improwizator z wieloletnim stażem, klown medyczny w Fundacji Czerwone Noski. Doświadczenie w zakresie technik improwizacji oraz ich nauczania zdobywał jako członek i trener Teatru Improwizacji So Close, Grupy Z O.O. oraz Grupy Sic!. Aktualnie członek Grupy Ludzi, Teatru Improwizacji Pokój, Domu Komedii, Comedy Lab - Laboratorium Komedii oraz projektu LocoMotywy.
 

„Warsztaty improwizacji to z jednej strony świetna zabawa – otwarta atmosfera, pełna energii i radości pozwala uczestnikom na oderwanie się od codziennych trosk i stresu. Z drugiej – to okazja by pozyskać umiejętności reagowania w nagłych i zaskakujących sytuacjach „tu i teraz”.  Impro to nie wygłupianie się, a nauka działania bez przygotowania i planu, umiejętnego wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów, jakie posiada człowiek – wiedzy, doświadczeń i intuicji, aby budować w sobie pewność, że będziemy potrafili zachować się tak, jak chcemy w sytuacji, w której się znajdziemy, niezależnie od tego, jaka ona będzie. Kto umie improwizować, poradzi sobie w każdej sytuacji” – mówi Michał Iwanicki, koordynator projektu, aktor, trener i klown medyczny. 

Źródło danych:

[1]  Polska w liczbach 2021 (Dane GUS)

[2] Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce - raport z badania opinii społecznej

[3] Raport Fundacji Unaweza "Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" 

abaton-monitoring