Supersprawni

W ramach tego projektu Czerwone Noski przynoszą uśmiech i dają dzieciom wiarę we własne siły. Na kilka dni zamieniamy szpitalne sale w miejsca wypełnione teatrem i cyrkiem, a mali pacjenci stają się prawdziwymi artystami.

Przez kilka dni dzieci uczestniczą w warsztatach teatralnych i cyrkowych pod okiem naszych artystów-klownów, by na koniec wystąpić w pokazie finałowym, gdzie pacjenci - w asyście profesjonalnych klownów medycznych - prezentują poznane umiejętności cyrkowe i iluzjonistyczne, odgrywają stworzone przez siebie postaci, tańczą, a także grają na instrumentach!

Projektem „Supersprawni” Czerwone Noski realizują ideę Inclusive Theatre - Teatru Włączającego, w którym uczestniczyć może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Założeniem projektu jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów. Dzieci biorące udział w projekcie decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, umuzykalniają finałowy pokaz, są też głównymi aktorami na scenie. Zajęcia prowadzone z dziećmi mają także działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów.

Do tej pory projekt był realizowany kilkakrotnie w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka dla pacjentów oddziału rehabilitacji, a także krakowskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym z pacjentami z oddziałów neurologii, neurochirurgii, nefrologii i onkologii. 

Jubileuszowa, 10-ta edycja projektu odbyła się we wrześniu 2022 roku w Krakowie!

Fot. Jacek Taran

 

abaton-monitoring