Czerwone Noski przynoszą radość małym pacjentom wrocławskiego szpitala

01.marca 2023

Cyrk pacjentów – Czerwone Noski przynoszą radość małym pacjentom wrocławskiego szpitala

W piątek, 3 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu odbędzie się niezwykły finał. O godzinie 16.00 hol wejściowy pawilonu pediatrycznego (Budynek – A3) zamieni się w teatralno-cyrkową scenę na której wystąpią mali pacjenci Oddziału Rehabilitacyjnego. Wszystko za sprawą klownów medycznych Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

Projekt nosi nazwę „Supersprawni” i jest już realizowany po raz 12. Do tej pory organizowany był w szpitalach w Warszawie, Krakowie oraz w SOS Wioskach Dziecięcych. We Wrocławiu Czerwone Noski wystąpią z nim po raz pierwszy. 

„Supersprawni” to pięciodniowe warsztaty teatralne i cyrkowe zakończone spektaklem finałowym w wykonaniu małych pacjentów. Będzie żonglerka piłeczkami, maczugami, obręczami czy chustkami, flowersticki, diabolo, pokazy siły, taniec z szarfą, sztuczki magiczne, a także instrumenty muzyczne. Każde dziecko samo zdecyduje jakiej umiejętności cyrkowej chce się nauczyć. Pod okiem artystów z Fundacji Czerwone Noski dzieci przygotują finałowy pokaz. Na pięć dni  WSS im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej zamieni się w arenę cyrkowych doświadczeń.

„W Supersprawnych równie ważne jak spektakl finałowy są warsztaty, na których dzieci odkrywają swoje mocne strony, uczą się nowych umiejętności, a to wzmacnia ich poczucie własnej wartości. Jest to niezmiernie istotne zwłaszcza dla dzieci 
z niepełnosprawnościami. W efekcie tego procesu często zdarza się, że dzieci po raz pierwszy w życiu mają odwagę zaprezentować innym swoje umiejętności.” – mówi Monika Dąbrowska-Jarosz klown medyczny Czerwonych Nosków.

Zabawy teatralne mają ogromny wpływ na kształtowanie charakteru i osobowości dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji oraz uczą, jak poprzez ruch rozładowywać nagromadzone emocje. Sztuka cyrkowa daje też dzieciom możliwość rozwijania umiejętności: dzieci wstydliwe, pochłonięte zabawą zapominają o nieśmiałości, dzieci niezdyscyplinowane i hałaśliwe mogą się wyciszyć. Warsztaty Czerwonych Nosków uczą też współdziałania i wspólnej radości z osiągniętego celu.

„Projekt Czerwonych Nosków ma działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów. Oderwanie dziecka od strachu i niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu wspomaga leczenie, co potwierdzają liczne badania naukowe” – mówi lek. med.  Agata Trafalska, kierująca oddziałem rehabilitacji ogólnoustrojowej WSS im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

„U nas nie ma castingów, występują te dzieci, które chcą i mogą. Pracujemy z każdym chętnym małym pacjentem, dostosowując zadania do wieku, indywidualnych możliwości i marzeń konkretnego dziecka.  Na jednej z edycji programu pamiętam chłopca, który leżał na łóżku i mógł poruszać jedynie rękoma. Ten chłopiec nauczył się utrzymywać na palcu lewej ręki kolorowego balansującego ptaszka. W takiej właśnie scenie wystąpił w finałowym spektaklu. Był z tego powodu ogromnie szczęśliwy i dumny.  Często zdarza się tak, że dziecko nieśmiałe na początku warsztatów odkrywa w sobie siłę!” - opowiada Michał Brańka, klown i koordynator projektu.

Projektem „Supersprawni” Czerwone Noski realizują ideę Inclusive Theatre - Teatru Włączającego, w którym uczestniczyć może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Założeniem projektu jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów. Dzieci biorące udział w projekcie decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, umuzykalniają finałowy pokaz, są też głównymi aktorami na scenie. Warsztaty teatralno-cyrkowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym 
im. J. Gromkowskiego poprowadzą artyści z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. 

Spektakl finałowy odbędzie się 3 marca o godz. 16.00 w Holu Wejściowym Pawilonu Pediatrycznego (Budynek A3) na parterze (przy Poradniach Specjalistycznych) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego, przy ul. Koszarowej, wejście od ulicy Sportowej. 

abaton-monitoring