Czy pobranie krwi musi boleć?

25.kwietnia 2024

Dzieci zwykle bardzo boją się pobrania krwi lub założenia wenflonu. Z pomocą przychodzą klowni medyczni, którzy wiedzą, jak sprawić, by mali pacjenci nie płakali przy pobraniu krwi, uniknęli konieczności podania narkozy w trakcie badania rezonansem magnetycznym, a na bloku operacyjnym nie czuli się samotni i wystraszeni. 42 klownów medycznych z Fundacji Czerwone Noski minimalizuje stres i wspiera emocjonalnie dzieci w 14 szpitalach w 8 miastach w Polsce. 

 

Przygotowanie do badania

Każde dziecko choć raz w życiu dostaje skierowanie od lekarza na pobranie krwi. Żeby zmniejszyć stres małego pacjenta warto przygotować go do badania. Przygotowanie w domu jest kluczowe – mówi Monika Dąbrowska-Jarosz, klown medyczny Fundacji Czerwone Noski – dzień lub dwa dni wcześniej opowiedzmy krótko naszemu maluchowi na jakie badanie idzie i co się będzie działo. Ważne, żebyśmy powiedzieli dziecku prawdę. Przy pobraniu krwi ból trwa krótko i warto to podkreślić, a jednocześnie wpleść opowieść np. o niezwykłych przygodach małej kropelki krwi w laboratorium. W dziecięcym procesie odkrywania i doświadczania świata niezwykle istotna jest zabawa, która oswaja strach i zmniejsza napięcie. Dzień przed badaniem możemy wspólnie z maluchem zrobić pobranie krwi wybranej przez dziecko przytulance – dodaje. 

Właściwe przygotowanie i zadbanie o odpowiednią ilość snu i czas na spokojne dojście do przychodni zminimalizują stres i strach dziecka, a także ułatwią procedurę medyczną. Klowni medyczni Czerwonych Nosków wspierają dzieci w gabinetach zabiegowych, przy badaniach rezonansem magnetycznym, na oddziałach szpitalnych, a nawet na bloku operacyjnym. W Polsce działa 42 profesjonalnych klownów medycznych. W 2023 roku odwiedzili oni ponad 20 000 dzieci. Klowni medyczni Czerwonych Nosków współpracują z pielęgniarkami i lekarzami. Wspierają personel szpitalny, oswajają dzieci z postacią lekarza i pielęgniarki, w humorystyczny sposób zaznajamiają z procedurami medycznymi przygotowując dzieci do regularnych badań, a nawet do operacji. Gdy dziecko jest spokojne łatwiej je leczyć, a wszystkie procedury trwają krócej. 

Śmiech traktują na serio  

Klowni medyczni Fundacji Czerwone Noski to profesjonalni artyści i artystki – aktorzy, komicy, stand'uperzy, muzycy, improwizatorzy, performerzy. W swojej pracy wykorzystują humor i umiejętności artystyczne, które wsparte wiedzą z obszaru psychologii, socjologii, medycyny i komunikacji, pozwalają skuteczne zmniejszać lęk i stres u małych pacjentów na wszystkich oddziałach szpitalnych od chirurgii, kardiologii czy diabetologii po transplantologię i onkologię. Pracują z dziećmi w śpiączce, a nawet na bloku operacyjnym. 

Operacja wzbudza lęk – mówi dr n.med. Ilona Batko, anestezjolog z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala dziecięcego w Krakowie – obecność klownów medycznych z Czerwonych Nosków wpływa na dzieci fenomenalnie. Oni potrafią znakomicie odwrócić uwagę dziecka, dzięki czemu możemy spokojnie podłączyć pacjenta pod monitoring EKG, ciśnieniomierz, pulsoksymetr, podać dożylnie leki usypiające. Dziecko mniej się boi przed zabiegiem, a po wybudzeniu z narkozy jest spokojniejsze. Oni po prostu usprawniają nam pracę. Pozytywna atmosfera udziela się całemu personelowi obecnemu na bloku operacyjnym – dodaje. Czerwone Noski odwiedzają dzieci w salach, a działania artystyczne prowadzą bezpośrednio przy łóżkach małych pacjentów, skupiając się na każdym dziecku indywidualnie. 

Wpływ klowna na proces leczenia 

Klown medyczny to postać charakteryzująca się wysoką wrażliwością, otwartością, uważnością i dystansem do siebie i świata. W hierarchii szpitalnej klown jako jedyny sytuuje się niżej od dziecka. Wie mniej. Bardzo się stara, ale cały czas coś mu nie wychodzi. Dziecko widząc to nabiera przekonania, że wie lub umie zrobić coś, czego ten nietypowy dorosły nie potrafi. W efekcie to dziecko staje się ekspertem, co wzmacnia jego sprawczość i poczucie własnej wartości, tak istotne w procesie powrotu pacjenta do zdrowia. Humor zmniejsza niepokój, napięcie, stres, depresję i samotność; poprawia poczucie własnej wartości; przywraca nadzieję i energię. Śmiech zwiększa poziom tlenu we krwi, wzmacnia układ odpornościowy, łagodzi napięcie mięśni, uwalnia endorfiny, a także przeciwdziała depresji, lękowi, objawom psychosomatycznym i poprawia jakość snu. Humor i śmiech mają pozytywny wpływ na procesy emocjonalne i fizjologiczne, a także na tolerancję bólu.  

Zmiana w szpitalnym ekosystemie 

Obecność klowna medycznego to ukłon szpitala w stronę dziecka i jego podstawowych potrzeb. Dzięki kompetencjom klownów medycznych dzieci przestają się bać, są spokojniejsze, znów zaczynają się uśmiechać, rodzice oddychają z ulgą, a personelowi medycznemu łatwiej jest nawiązać z nimi przyjazną relację i je leczyć. 

Więcej informacji o programach Fundacji można znaleźć na stronie www.czerwonenoski.pl. Każdy może wesprzeć działania klownów medycznych Fundacji Czerwone Noski w szpitalach przekazując darowiznę przez stronę www.czerowonenoski.pl/podaruj-usmiech/.  

 

Fundacja Czerwone Noski od 2012 roku pomaga dzieciom i dorosłym w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach oraz ośrodkach dla uchodźców. Wszystkie programy Fundacji łączy hasło: W śmiechu nadzieja. Fundacja poprzez działania profesjonalnie przygotowanych artystów i artystek – klownów medycznych – wspiera emocjonalnie i minimalizuje stres u dzieci i dorosłych na oddziałach szpitalnych od onkologii po rehabilitację, w gabinetach zabiegowych, w trakcie badań rezonansem magnetycznym. Jako jedyna fundacja w Polsce wspiera dzieci na blokach operacyjnych. Klowni medyczni odwiedzają małych pacjentów w 14 szpitalach w 8 miastach w Polsce, w tym w Centrum Zdrowia Dziecka, największym polskim szpitalu pediatrycznym. Fundacja wspiera swoimi działaniami seniorów przebywających w domach pomocy społecznej. Od 2019 roku prowadzi program edukacyjny Humor w Medycynie adresowany do personelu medycznego, o budowaniu pozytywnej relacji z pacjentem. W 2023 roku Fundacja wsparła swoimi działaniami ponad 26 000 osób. Więcej informacji: https://www.czerwonenoski.pl/

 

Kontakt dla mediów: 

Monika Dąbrowska-Jarosz, tel.: 500 197 142  

E-mail: monika.dabrowska-jarosz[at]czerwonenoski.pl 

 

abaton-monitoring