„Supersprawni” – Czerwone Noski przynoszą uśmiech i dają dzieciom wiarę we własne siły.

15.lipca 2021

Co zrobić by wakacje spędzane w szpitalu nie były dla dziecka wyłącznie przykrą koniecznością? Jak sprawić, by szpital stał się przyjazną i twórczą przestrzenią, otwartą na odkrywanie nowych umiejętności i talentów?

W piątek, 23 lipca, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie odbędzie się niezwykły finał. Nie wystąpią w nim zawodowi aktorzy, ale mali pacjenci szpitala. Pokaz poprzedzą pięciodniowe warsztaty teatralne i cyrkowe. Pod okiem artystów z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu dzieci przygotują finałowy pokaz. Szpitalne sale zamienią się w plan teatralno-filmowy.

„Supersprawni” to projekt, który Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu  realizuje po raz 8, a w krakowskim szpitalu po raz 3. Ze względów bezpieczeństwa przez cały ostatni rok pacjenci w szpitalach zostali mocno odizolowani od świata, dlatego pomimo pandemii, również w tym roku Czerwone Noski zostały zaproszone, by odczarować przestrzeń krakowskiego szpitala, zamieniając go w teatr. Supersprawni to projekt, który przynosi dzieciom uśmiech, siłę i daje im wiarę we własne siły.

Ze względów bezpieczeństwa w tym roku zarówno warsztaty jaki i finałowy pokaz zostaną przeprowadzone w salach pacjentów. Artyści-klowni z Czerwonych Nosków przez pięć dni warsztatów cyrkowych i teatralnych będą pracować z dziećmi indywidualnie w szpitalnych salach oddziału Neurologii i Nefrologii. Finałowy pokaz zostanie zarejestrowany kamerą video przechodzącą z jednej szpitalnej sali do drugiej.

„U nas nie ma castingów, występują te dzieci, które chcą i mogą. Pracujemy z każdym chętnym małym pacjentem, dostosowując zadania do wieku, indywidualnych możliwości i marzeń konkretnego dziecka. Często zdarza się tak, że nieśmiałe na początku warsztatów dziecko odkrywa w sobie zupełnie nowy talent!” - opowiada Michał Brańka, klown i koordynator projektu w Krakowie oraz zwycięzca plebiscytu Polskiego Radio Czwórka „Nieprzeciętni 2018”.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu projektem „Supersprawni” realizuje ideę Inclusive Theatre - Teatru Włączającego, w którym uczestniczyć może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Założeniem projektu jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów. Dzieci biorące udział w projekcie decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, umuzykalniają finałowy pokaz, są też głównymi aktorami na scenie. Zajęcia prowadzone z dziećmi mają także działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów. Oderwanie dziecka od strachu i niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu wspomaga leczenie – dodaje Michał Brańka.

Warsztaty teatralno-cyrkowe w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie poprowadzą artyści z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Spektakl finałowy odbędzie się 23 lipca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. W tegorocznej edycji projektu, ze względów bezpieczeństwa, możliwe będzie jedynie obejrzenie  fragmentów finału w wykonaniu dzieci na fanpage Facebook Fundacji oraz na kanale YouTube Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

 

Więcej informacji:

Michał Brańka, tel.: 509 077 297

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 9 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem dzieciom w szpitalach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz w Katowicach. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego. Podczas warsztatów artyści klowni z Czerwonych Nosków pokazują lekarzom i pielęgniarkom w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Program realizowany jest we współpracy ze środowiskiem medycznym. Noskowa E-Linia – to uruchomione w czasie pandemii spotkania on-line pary artystów-klownów z dzieckiem. Dzięki Noskowej E-Linii Czerwone Noski docierają do wszystkich dzieci, również tych zdrowych w ich domach, a także do podopiecznych innych instytucji.

www.czerwonenoski.pl

            https://www.facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu

abaton-monitoring