Majowa akcja edukacyjna Czerwonych Nosków

05.maja 2023

“Twoja ręka pyta, czy jest już umyta”. Niezwykła akcja edukacyjna Fundacji Czerwone Noski 

Jak nauczyć dzieci prawidłowego mycia rąk? Można zanudzać je pogadankami szkolnej higienistki, można kłaść wiedzę do głowy łopatą, albo zrobić tak, jak klowni medyczni Fundacji Czerwone Noski – wykorzystać humor. W maju Czerwone Noski będą prowadzić specjalną akcję związaną z higieną rąk w 12 szpitalach w Polsce. 

Szpitalny ekosystem

Jak co roku, 5 maja z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Higieny Rąk. Jak ważny to temat dla nas wszystkich można było przekonać się podczas pandemii, ale higiena rąk jest istotna także teraz, dla wszystkich dzieci, a dzieci przebywających w szpitalach, ich rodziców i opiekunów oraz personelu, szczególnie. Fundacja Czerowne Noski wie o tym doskonale. Jej klowni medyczni od 10 lat prowadzą terapią humorem dzieci w polskich szpitalach i znają na wylot zasady bezpieczeństwa i higieny obowiązujące na wszystkich oddziałach: od pediatrii, przez diabetologię, chirurgię, po te najbardziej wymagające – hematologię i onkologię. Czerwone Noski towarzyszą dzieciom na bloku operacyjnym przygotowując małych pacjentów do zabiegów i operacji. Dlatego w maju klowni medyczni z Czerwonych Nosków poza prowadzeniem terapii humorem, zrobią coś jeszcze: opowiedzą dzieciom w szpitalach o prawidłowej higienie rąk. Oczywiście, jak na klownów przystało, będą mówić o poważnych rzeczach w mało poważny sposób. 

Ence pence, czyste ręce

Przez cały maj, w trakcie regularnych wizyt w 12 szpitalach w 8 miastach w Polsce wszyscy klowni medyczni z Fundacji Czerwone Noski, będą przypominać dzieciom, ich rodzicom i personelowi o znaczeniu higieny rąk na co dzień. „Można mnożyć bakterie i wirusy na naszych rękach, ale można też mnożyć powody, dla których warto wdrożyć do praktyki dbania o siebie częste i dokładne mycie rąk. W przeciwieństwie do  zakażeń skóry, zatruć pokarmowych, przeziębień czy grypy mycia rąk nie należy się obawiać. Wręcz przeciwnie -  higiena rąk jest podstawowym sposobem ograniczającym rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów, a w szczególności rotawirusów i norowirusów, które przenoszone na brudnych rękach są przyczyną schorzeń niebezpiecznych zwłaszcza dla wieku dziecięcego" – mówi pediatra dr Monika Działowska znana w mediach jako pediatranazdrowie, która wspiera akcję edukacyjną Fundacji. 

Klowni medyczni, którzy są artystami – aktorami filmowymi, teatralnymi, improwizatorami, komikami, kabareciarzami, muzykami wiedzą, jak połączyć się z “publicznością” – bawić jednocześnie ucząc i to przy akompaniamencie ukulele. Dodatkowo do placówek trafią materiały edukacyjne – plakaty, naklejki dla szpitali i dla dzieci przygotowane przez rysowniczkę Magdę Arażny Magda Rysuje, która we współpracy z Tomkiem Nowaczykiem – artystą, założycielem poznańskiego kabaretu Czesuaf, autorem książek dla dzieci „Gupik ma szczęście!”, „Ekstra-Staś ratuje świat” oraz „Pozdrawiam! Ściskam! Imadło” oraz klownem medycznym w Fundacji Czerwone Noski Klown” przygotowała instrukcję, która za pomocą rąk – Prawej i Lewej podpowiada młodszym i starszym, jak myć je prawidłowo. W mediach społecznościowych Fundacji na Facebooku i Instagramie zostanie opublikowane krótkie video, gdzie dr Eugenia Pluj i pielęgniarka salowa Pasta prezentują w typowy dla siebie klownowy sposób najważniejsze elementy dbania o higienę rąk. 

Lista szpitali w których Czerwone Noski będa promować higienę rąk: 

Warszawa

 • Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
 • Klinika Budzik
 • Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie
 • Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Klinika i Poliklinika Reumatologii Wieku Rozwojowego

Łódź

 • Centralny SP ZOZ Centralny Szpital Kliniczny UM w Łodzi, Uniwersyteckie Centrum Pediatrii im. Marii Konopnickiej

Poznań

 • Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego 

Wrocław

 • Klinika „Przylądek Nadziei”
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego

Kraków

 • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Katowice

 • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II

Chorzów

 • Zespół Szpitali Miejskich

Gdańsk

 • Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego 

 

Materiały elektroniczne do pobrania:

Materiały elektroniczne do samodzielnego druku:

abaton-monitoring