„Nasze zdrowie w naszych rękach” – Czerwone Noski podpowiadają, jak dbać o higienę rąk

22.maja 2019

„Nasze zdrowie w naszych rękach” – Czerwone Noski podpowiadają, jak dbać o higienę rąk

  • 29 maja br. w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie odbędzie się akcja „Nasze zdrowie w naszych rękach”
  • Podczas wydarzenia artyści klowni z Fundacji Czerwone Noski wyjaśnią małym pacjentom ich rodzinom znaczenie higieny rąk
  • Przez cały maj, w trakcie regularnych wizyt artyści klowni z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, w sposób klownowy i humorystyczny będą przypominać małym pacjentom o myciu rąk

29 maja na sali widowiskowej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie odbędzie się event „Nasze zdrowie w naszych rękach” propagujący higienę rąk wśród pacjentów, rodziców i personelu medycznego. Wykład poprowadzą artyści klowni z Fundacji Czerwone Noski. Wydarzenie w sposóbhumorystyczny i angażujący widownię uzmysłowi publiczności skalę i znaczenie problemu. Po wykładzie przewidziana jest część artystyczna w wykonaniu artystów klownów z Fundacji Czerwone Noski.

– Higiena rąk stanowi jeden z najważniejszych elementów zapobiegania zakażeniom zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dotyczy ona nie tylko szpitali, ale także życia codziennego każdego z nas. Celem programu „Nasze zdrowie w naszych rękach” jest wpojenie właściwych nawyków higienicznych u pacjentów i ich bliskich oraz oczywiście zmniejszenie częstości zakażeń szpitalnych – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, kierownik Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, co roku setki milionów osób pada ofiarą zakażeń związanych z opieką zdrowotną. Często prowadzą one do rozwoju poważnych chorób i wydłużonej hospitalizacji. Mogą także stanowić przyczynę długotrwałej niepełnosprawności, a w krytycznych przypadkach kończyć się śmiercią pacjenta. Higiena rąk jest podstawowym sposobem ograniczającym rozprzestrzenianie się zakażeń. Jest to prosta czynność, ale brak konsekwentnego jej przestrzegania stanowi ogólnoświatowy problem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Program poprawy higieny rąk, realizowany od wielu lat w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, jest przykładem kompleksowego i wielopłaszczyznowego działania promującego właściwe zachowania w tym aspekcie. Aktualna edycja programu pod tytułem „Nasze zdrowie w naszychrękach” wpisuje się w kampanię WHO „czyste ręce ratują życie”. Przez cały maj, w trakcie regularnychwizyt artyści klowni z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, w sposób klownowy i humorystyczny będą przypominać małym pacjentom, ich rodzicom i personelowi o znaczeniu higieny rąk na co dzień.

29 maja godz.: 14.00, sala widowiskowa Centrum Zdrowia Dziecka, Aleja Dzieci Polskich 20, 04-730 Warszawa. Wstęp wolny.

abaton-monitoring