„Supersprawni” – Czerwone Noski przyniosą do Centrum Zdrowia Dziecka radość i magię teatru

25.października 2021

W piątek, 29 października, w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka odbędzie się finał 9. edycji projektu „Supersprawni”. Mali pacjenci oddziału rehabilitacji wystąpią na profesjonalnej scenie teatralnej. Wirujące talerze, żonglerka, pokaz siły, kije diabelskie  - wszystko to będzie można zobaczyć w wykonaniu pacjentów na co dzień poruszających się o kulach czy na wózkach. Pokaz spektaklu poprzedzą tygodniowe warsztaty teatralne i cyrkowe. Pod okiem artystów z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu mali pacjenci przygotują finałowy pokaz i muzykę.

„Supersprawni” to projekt, który Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu  realizuje już po raz 9, a w Centrum Zdrowia Dziecka po raz 6.  Warsztaty teatralno-cyrkowe w Centrum Zdrowia Dziecka potrwają od 25 do 29 października. Każdego dnia, pod okiem artystów z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, mali pacjenci będą odkrywać nowe umiejętności cyrkowe, teatralne i muzyczne. Supersprawni to projekt, który przynosi dzieciom uśmiech, siłę i daje im wiarę we własne siły.

„U nas nie ma castingów, występują te dzieci, które chcą i mogą. Pracujemy z każdym chętnym małym pacjentem, dostosowując zadania do wieku, indywidualnych możliwości i marzeń konkretnego dziecka.  Na jednej z edycji programu pamiętam chłopca, który leżał na łóżku i mógł poruszać jedynie rękoma. Ten chłopiec nauczył się utrzymywać na palcu lewej ręki małego fruwającego ptaszka. W takiej właśnie scenie wystąpił w finałowym spektaklu. Był z tego powodu ogromnie szczęśliwy i dumny, a cała widownia biła mu brawo.  Często zdarza się tak, że nieśmiałe na początku warsztatów dziecko odkrywa w sobie siłę!” - opowiada Michał Brańka, klown i koordynator projektu.

Finałem warsztatów będzie spektakl stworzony w całości przez pacjentów, którzy zaprezentują efekty swoichprac na scenie widowiskowej w Centrum Zdrowia Dziecka w warszawie w piątek 29 października o godzinie15:00. Występom młodych artystów towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo – akompaniować będą muzycy z Fundacji Czerwone Noski, którzy na co dzień występują w szpitalach jako artyści-klowni. Każdy z utworów będzie dopasowany do charakteru stworzonych przez uczestników scen, tak, aby dzieci mogły w pełni poczuć się, jak prawdziwi cyrkowcy.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu projektem „Supersprawni” realizuje ideę Inclusive Theatre - Teatru Włączającego, w którym uczestniczyć może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Założeniem projektu jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów. Dzieci biorące udział w projekcie decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, umuzykalniają finałowy pokaz, są też głównymi aktorami na scenie. Zajęcia prowadzone z dziećmi mają także działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów. „Oderwanie dziecka od strachu i niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu wspomaga leczenie” – dodaje Michał Brańka.

 

 Więcej informacji:

Monika Dąbrowska-Jarosz, tel.: 500 197 142

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 9 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem dzieciom w szpitalach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz w Katowicach. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego. Podczas warsztatów artyści klowni z Czerwonych Nosków pokazują lekarzom i pielęgniarkom w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Program realizowany jest we współpracy ze środowiskiem medycznym. Noskowa E-Linia – to uruchomione w czasie pandemii spotkania on-line pary artystów-klownów z dzieckiem. Dzięki Noskowej E-Linii Czerwone Noski docierają do wszystkich dzieci, również tych zdrowych w ich domach, a także do podopiecznych innych instytucji.

www.czerwonenoski.pl

https://www.facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu

abaton-monitoring