Supersprawni Czerwonych Nosków po raz pierwszy w szpitalu ZSM w Chorzowie dzięki współpracy z Tauronem

27.października 2023

Szpital jak cyrk, mali pacjenci jak artyści. „Supersprawni” Czerwonych Nosków po raz pierwszy w szpitalu ZSM w Chorzowie, dzięki współpracy z Tauronem

 

Czy szpital może być fajny? Czy można zmienić go w cyrk lub teatr, a hospitalizowane dzieci w artystów? Dla Fundacji Czerwone Noski odpowiedź jest oczywista: tak! W piątek 27 października o godz.13.00 odbył się finał projektu „Supersprawni”. To pokaz cyrkowo-teatralny z udziałem małych pacjentów. Zrealizowany po raz pierwszy w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie dzięki współpracy z Tauron Polska Energia S.A. Dotychczasowa współpraca Czerwonych Nosków i Taurona objęła  10 tys. dzieci w śląskich szpitalach.

 

Dla kogoś szczytem cyrkowej sztuki są szpagaty, żonglerka płonącymi mieczami i akrobacje na trapezie. Wszystko to z zamkniętymi oczami. Ale dla małych pacjentów szpitali, którzy biorą udział w „Supersprawnych”, prawdziwym osiągnięciem jest podrzucenie piłeczki czy utrzymanie na palcu plastikowego ptaszka. Bo projekt „Supersprawni” kierowany jest także do dzieci z niepełnosprawnościami.

Dzięki pięciodniowym warsztatom wszystkie dzieci uczą się podstaw sztuki cyrkowej 
i teatralnej, by w finale zaprezentować się w wielkim show, oklaskiwanym przez personel, rodziców i opiekunów. „Supersprawni” nie tylko umilają czas hospitalizacji. Dzięki warsztatom, prowadzonym przez klownów medycznych Czerwonych Nosków dzieci odzyskują sprawczość, o którą trudno, gdy jest się bezustannie poddawanym medycznym procedurom. „Supersprawni” nikogo nie wykluczają, włączając do małej cyrkowo-szpitalnej wspólnoty wszystkich, bez względu na stopień sprawności.

- Pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem, nudą i poczuciem braku wpływu na przebieg niezbędnych w procesie leczenia procedur medycznych. Uczestnicy programu „Supersprawni” poprzez udział w prowadzonych przez klownów medycznych warsztatach i finałowym przedstawieniu, koncentrują uwagę na nauce nowych umiejętności, odzyskują sprawczość i wiarę w siebie oraz pozytywny wpływ humoru na przyspieszenie procesu leczenia. Ten projekt, tak jak i inne realizowane od 1,5 roku działania Czerwonych Nosków na Śląsku, prowadzimy w partnerstwie z Tauron Polska Energia SA. – mówi Marcin Dudek, Dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

 

Czerwone Noski zrealizowały „Supersprawnych” po raz 13. Wcześniej projekt gościł w szpitalach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, a także w SOS Wioskach Dziecięcych. W Chorzowie gości po raz pierwszy.

 

ENERGIA DLA CZERWONYCH NOSKÓW OD TAURON POLSKA ENERGIA

 

Projekt Czerwonych Nosków nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie Tauron Polska Energia S.A. Koncern energetyczny wspiera Fundację już od 2022 roku, dzięki czemu klowni medyczni Czerwonych Nosków trafili z terapią humorem do niemal 10 tysięcy dzieci w śląskich szpitalach. Ogółem Czerwone Noski odbyły ponad 280 szpitalnych wizyt i ponad 30 wizyt na blokach operacyjnych, gdzie wstępu nie mają nawet rodzice.

- Każdy uśmiech w szpitalu, w trakcie często długiej i wyczerpującej siły witalne terapii, przynosi małoletnim pacjentom nadzieję. Działanie klownów medycznych Czerwonych Nosków jest jak pocztówka ze słonecznych wakacji, na której odczytać można słowa otuchy - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - TAURON od lat angażuje się w inicjatywy wspierające służbę zdrowia na Śląsku tak poprzez zakup konkretnego sprzętu czy remonty szpitalnych pomieszczeń, jak i przedsięwzięcia pomagające pacjentom w czasie hospitalizacji – dodaje Paweł Szczeszek. 

 

- Bardzo się cieszymy, że projekt w końcu zawitał do Chorzowa. Zabawa z pewnością poprawia samopoczucie, jak i nastrój dzieciom. Takie warsztaty z klownami sprawiają, że Ci najmłodsi pacjenci mogą chociaż na chwilę oderwać się od tej szpitalnej codzienności. Zawsze chętnie realizujemy projekty, które mogą wpłynąć na poprawę zdrowia pacjentów, bo przecież ono jest dla Nas najważniejsze. Wiadomym jest, że najlepszym lekarstwem jest uśmiech. Dlatego chcemy, by najmłodszym pacjentom pobyt w Naszym szpitalu kojarzył się z uśmiechem i radością. I dzięki tego typu przedsięwzięciom to się udaje  – mówi Katarzyna Hohuł, rzeczniczka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

 

Finał projektu „Supersprawni” Czerwonych Nosków odbył się w piątek 27 października o godz. 13.00 w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.

 

KIM SĄ CZERWONE NOSKI?

 

Fundacja Czerwone Noski od ponad 10 lat wspiera szpitalny ekosystem. Wszystkie programy fundacji łączy wspólne hasło: „W śmiechu nadzieja”. Fundacja poprzez działania profesjonalnie przygotowanych klownów medycznych wspiera podmiotowość dzieci w szpitalach, przywracając najmłodszym uśmiech i poczucie sprawczości. Wspiera rodziców i personel medyczny w trudnych sytuacjach. Tworzy środowisko przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu, by pobyt w szpitalu nie był dla dzieci i ich opiekunów traumatycznym przeżyciem. 

 

Kontakt dla mediów:

Monika Dąbrowska-Jarosz

monika.dabrowska-jarosz[at]czerwonenoski.pl

tel. 500 197 142
 
 

abaton-monitoring