Trwa rekrutacja do zespołu klownów medycznych - do 5 października

20.września 2023

Trwa rekrutacja do zespołu klownów medycznych Fundacji Czerwone Noski. Zgłoszenia można nadsyłać online do 5 października

“Sprawdź, jak być aktorem w najmniejszej masce świata – czerwonym nosie”. Tym apelem Fundacja Czerwone Noski zaprasza artystów z Wrocławia i Poznania do zostania “klownem medycznym” – profesjonalistą doraźnego wsparcia psychicznego osób w sytuacji kryzysu zdrowia, samotności lub z doświadczeniem uchodźctwa. 

Początki “czerwonego nosa”

Klown medyczny w Polsce jest “zawodem” młodym chociaż jego początki sięgają 1986 roku, kiedy Michael Christensen założył "The Clown Care Unit of the Big Apple Circus". Powiedział wtedy "Jeśli pacjenci nie mogą przyjść do cyrku, cyrk przyjdzie do nich", dostrzegając już prawie 40 lat temu dobroczynny wpływ śmiechu na proces zdrowienia. Prawdopodobnie najsłynniejszym klaunem medycznym był Patch Adams, którego historię można poznać z filmu o takim samym tytule.  Dzisiaj artystów z misją pomagania można spotkać w niemalże każdym kraju na świecie - u naszych sąsiadów w Czechach, Słowacji, Słowenii, w Niemczech, Francji, Hiszpani, w Stanach Zjednoczonych, a nawet Palestynie czy Jordanii.

Klown medyczny - zawód z wyjątkową misją niesienia uśmiechu i radości

Nazwa łączy dwie, mogłoby się wydawać przeciwstawne, dziedziny: medycynę i sztukę teatralną. Klowni medyczni Fundacji Czerwone Noski to reprezentanci zawodów artystycznych - aktorzy filmowi lub teatralni, komicy, stand'uperzy, muzycy, improwizatorzy, performerzy i właśnie takie osoby Fundacja zaprasza do wzięcia udziału w rekrutacji. W swojej pracy wykorzystują humor i umiejętności artystyczne, które wsparte wiedzą nabytą podczas szkoleń, warsztatów z obszaru psychologii, socjologii, medycyny, komunikacji, pozwalają skuteczne zmniejszać lęk i stres u małych pacjentów wywoływany działaniami medycznymi, np. pobraniem krwi, rezonansem magnetycznym, narkozą i operacją, czyli pobytem w szpitalu. W Polsce działa 43 profesjonalnych klownów medycznych w 8 miastach w Polsce, w tym w największym polskim szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Otoczenie szpitalne przyjazne dzieciom

Obecność klowna medycznego to ukłon szpitala w stronę dziecka i jego podstawowych potrzeb. Dla dzieci nie ma znaczenia, że są w szpitalu albo że tutaj nie wypada się śmiać. W ich świecie zawsze jest miejsca na radość, zabawę, żarty i muzykę. Zabawa jest dla dzieci naturalna, jest źródłem przyjemności, wspiera wszechstronny rozwój młodego człowieka, może być też skuteczną metodą wzmacniania poczucia podmiotowości i sprawczości w otoczeniu, w którym wszystko dzieje się bez pytania dziecka o zgodę. Większa świadomość i zaopiekowanie dzieci zgodne z ich potrzebami rozwojowymi pozytywnie wpływa na dobrostan dziecka. Dzięki kompetencjom klownów medycznych dzieci przestają się bać, są spokojniejsze, znów zaczynają się uśmiechać, rodzice oddychają z ulgą, a personelowi medycznemu łatwiej jest nawiązać z nimi przyjazną relację i je leczyć.

Sprawdź, jak być aktorem w najmniejszej masce świata „czerwonym nosie”

Obecnie Fundacja prowadzi rekrutację do zespołów we Wrocławiu i Poznaniu. Pierwszym krokiem jest wysłanie zgłoszenia poprzez formularz online i wzięcie udziału w całodziennym warsztacie - 10 października we Wrocławiu, 11 października w Poznaniu. Spotkanie ma na celu sprawdzenie umiejętności artystycznych kandydatów, doświadczenia pracy na scenie oraz umiejętności społecznych: inteligencji emocjonalnej, poziomu empatii, kultury osobistej i pracy w grupie. Rekrutacja jest dwuetapowa – pierwszy warsztat poprowadzą Dyrektorka Artystyczna Fundacji Anna Wojtkowiak-Williams i Michał Brańka. Oboje są aktorami, certyfikowanymi klownami medycznymi, absolwentami Międzynarodowej Szkoły Humoru przy Red Noses International w Wiedniu, gdzie kształcą się pod okiem światowych mistrzów klowningu, komedii i teatru fizycznego takich jak, m.in. Michael Christensen, Ami Hattab, Sergi Estebanell, Lory Leshin, Helene Gustin, Gary Edwards, Patrick Van der Boom, Giora Seeliger. Następnie wybrane osoby zostaną zaproszone na drugi warsztat z udziałem przedstawiciela artystycznego z Wiednia – Fundacji matki Czerwonych Nosków – Red Noses International. 

Kontakt dla mediów:
Monika Dąbrowska-Jarosz, tel.: 500 197 142 
E-mail: m.dabrowska-jarosz@czerwonenoski.pl

Fundacja Czerwone Noski od ponad 10 lat wspiera szpitalny ekosystem. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „W śmiechu nadzieja”. Fundacja poprzez działania profesjonalnie przygotowanych klownów medycznych wspiera podmiotowość dzieci w szpitalach, przywracając najmłodszym uśmiech i poczucie sprawczości. Wspiera rodziców i personel medyczny w trudnych sytuacjach. Tworzy środowisko przyjazne szczęśliwemu dzieciństwu, by pobyt w szpitalu nie był dla dzieci i ich opiekunów traumatycznym przeżyciem. 

abaton-monitoring